NotCache List Paramters: 87&490&0!model&531 Name List:بلاگ - لیست اخبار

بازخوانی پرونده قتل‌های زنجیره‌ ای در «گزارش چند قتل»

کارگردان مستند «گزارش چند قتل» گفت: اتفاقات سال های 77 و 78 قسمتی از تاریخ انقلاب است که تا به حال درباره آن، کتاب یا فیلمی کار نشده است. به همین دلیل در مستندی دو قسمتی به موضوع «قتل‌های زنجیره‌ای» پرداخته‌ام.

بیشتر

حاج حسین یکتا: «روایت مردم» در حقیقت روایتی است از ناگفته‌های مردم

«روایت مردم» در حقیقت روایتی است از ناگفته‌های مردم و مشکلات اقتصادی و معیشتی‌شان به‌همراه نقد و درددل‌هایی که مردم از مجموعه نظام دارند. راوی این قصه هم حسین یکتا رزمنده دیروز و امروز جبهه انقلاب اسلامی است که در این مستند 15دقیقه‌ای شبانه به کوچه و بازار می‌رود و میان قشرها و اصناف مختلف حرف‌هایشان را می‌شنود.

بیشتر

در چنین جامعه‌ای حتی سید مرتضی آوینی را می توان به راحتی کتک زد

یوسفعلی میرشکاک از دید بسیاری، اکنون با دو دهه پیش تفاوت های زیادی کرده است. او از دید برخی اکنون یک انقلابی پیشمان و سرخورده است و البته از دید طرفدارانش نیز، تفاوت خاصی در او پدید نیامده و میرشکاک همان میرشکاک سال های گذشته است.

بیشتر

احسان کاوه از تولید چند برنامه تلویزیونی سخن می گوید

یکی از کمترین پرداخت‌های برنامه‌سازان تلویزیونی به گونه رئالیتی‌شو یا همان واقع‌نمایی تصویری است که این نوع قاب را در مستند "فرمانده" که چندی پیش به پایان رسید، دیدم و چقدر بیننده حتی در کنداکتور نامناسب هم این برنامه را دنبال می‌کرد. 

بیشتر

مخاطب‌ها عادت کرده بودند وقایع تاریخی را از نگاه ضد انقلاب ببینند

مستند سیاسی-تاریخی «پایان غرور» به کارگردانی محمدمهدی خالقی به جریان زندگی بنی صدر و عزل او پرداخته است. محمد مهدی خالقی نویسنده و مستند سازی است که به گفته خودش تاریخ هم تخصصش است و هم علاقه اش تاریخ معاصر و بخصوص دهه ۶۰ در این میان جایگاه برجسته‌تری در ذهن او دارند و به همین خاطر چند سالی است فعالیت هایش را در این حوزه متمرکز کرده است.

بیشتر

ناگفته‌های دهباشی بعد از تماشای «مستندشجریان، از سپیده تا فریاد»

شاید بخش بزرگی از جامعه ایرانی نام حسین دهباشی را بیشتر عجین شده با فیلم "امشب شب شماست" بربشمارند. همان فیلم انتخاباتی مشهور حجت‌الاسلام حسن روحانی در سال 1392 که رئیس جمهور امروز و کاندیدای آن روز انتخابات ریاست جمهوری در گوشه‌ای از آن صحبت کوتاهی درباره شجریان بیان می‌کند و بر داغ‌تر شدن سبد رأی او در انتخابات می‌افزاید.

بیشتر

مبارزه با سکولاریسم پنهان

سعید مستغاثی منتقد سینما؛ در خصوص تکاپوی هالیوودی‌ها برای ساخت فیلم‌های ضد ایرانی اظهار کرد: اگر می‌بینید در آمریکا فیلم‌های ضدایرانی ساخته می‌شود، این موضوع به آن‌ها بخشنامه نشده است. اگرچه کمپانی‌ها سالانه برنامه ریزی می‌کنند که چه فیلمی بسازند، اما این چیزی است که از کودکی در وجود آن‌ها نهادینه می‌شود و از همان کودکی در درون افراد تفکرات نژادپرستی را به وجود می‌آورند

بیشتر

محمدی نجات: چرا دیگر هیچ کار اثرگذاری مثل روایت فتح نداریم؟

«محمدرضا محمدی نجات» نویسنده، برنامه ساز، فعال فرهنگی، روزنامه نگار، مستند ساز و تهیه کننده است. از آخرین ساخته‌های او، مستند «یک قصه از بلوچستان» است که درباره یک گروه فیلمسازی است که پس از گذشت ۳۴ سال از پیروزی انقلاب اسلامی به بلوچستان می‌رود تا سراغ افراد و منطقه‌ای که شهید آوینی، اوایل انقلاب وضعیت اسفبارشان را روایت کرده بود، بگیرد و این بار وضعیت آن‌ها را بعد از انقلاب و حضور جهاد سازندگی به تصویر می‌کشد. او این روزها مشغول ساخت مستندی درباره تاریخ انقلاب اسلامی در شهرهای مختلف است.

بیشتر

احمد طالبی نژاد از نقد می‌گوید

مقوله نقد در سینمای ایران در سال‌های اخیر تغییر ماهیت داده است و به جای نقد اصولی درباره فیلم، شاهد روایت داستان و اظهارنظرهای شخصی هستیم. این منتقد، فیلمساز و مدرس سینما با بیان این مطلب در انتقاد به وضعیت حوزه نقد و تحلیل در سینمای ایران گفت: یک نقد خوب، نقدی است که باعث ارتقاء سطح دانش و آگاهی مخاطب شود ولی متاسفانه در شرایط کنونی مخاطب ترجیح می دهد نقد را کنار بگذارد و بدون خواندن نقدهای تخصصی به تماشای فیلم بنشیند. 

بیشتر

گفت‌و گوی محمدرضا امامقلی پیرامون مستند «خوره»

مستند «خوره» تازه‌ترین ساخته محمدرضا امامقلی است که موضوع آن دقیقا یادآور همان «فشار عملی» مورد اشاره در بیانات رهبری است. مستندی که مدتی پیش، از آن رونمایی شد و بیانات اخیر رهبری بهانه‌ای شد تا به گفت‌وگو با محمدرضا امامقلی، کارگردان این اثر بنشینیم و از او درباره حاشیه‌های اعتراضات اجتماعی و «مگس‌‌های روی زخم» بپرسیم.

بیشتر