0

مهلت اشتراک روز


پیشنهاد هفته: عفاف و حجاب


ثبت شده در تاریخ , 1397/04/21

دسته بندی: فیلم‌شناسی
یکی از پلیدترین توطئه‌های دشمنان اسلام در تاریخ معاصر، توطئه‌ی کشف حجاب است. رضاخان که با طرح کودتای سوم اسفند۱۲۹۹و با حمایت و هدایت انگلیسی‌ها بر سر کار آمد، درصدد اجرای تز اسلام‌زدائی و جایگزینی ارزش‌های لیبرالیستی در جامعه بود. از مهم‌ترین جلوه‌های این طرح، پدیده‌ی کشف حجاب بود که در تاریخ بیست و یکم تیرماه دژخیمان رضاخان مردم معترض به کشف حجاب را درمسجد گوهرشاد به خاک و خون کشید.

به همین مناسبت روز بیست و یکم تیر ما سالروز قیام مردم مشهد علیه کشف حجاب به عنوان روز عفاف و حجاب نامگذاری شده است.

در همین زمینه فیلم ها و مستندهای بسیاری ساخته شده است که در ادامه برخی از این آثار که به موضوع حجاب پرداخته به خدمت شما معرفی می شود.


شما میتوانید با کلیک کردن بر روی نام مستند آن را دانلود و یا تماشا کنید .


1- مستند بهت میاد

مستند "بهت میاد" روایتی تاریخی از سیر تحول مد، پوشش و آرایش از 2000 سال قبل از میلاد در ایران را مورد بررسی قرار داده و به معضلات و چالش های پیش روی جامعه امروز می پردازد.در بخشی از مستند آمده: "امروز صاحبان برند های پوشاکی و آرایشی خودشون بزرگترین مدسازها هستن اینکه چه مدهایی زیبا حساب میشه و چه چیزهایی نه به این ربط داره که چه کسایی اون مدها رو به وجود می آرن، البته مدی جای خودش و به مد دیگه میده و برنده اونی که میتونه هر روز برای مصرف کننده های مد جدیدی رو تعریف کنه.

2- مستند کدام آزادی


این مستند در پی یافتن معنای درست برای آزادیست، زیرا فرق است بین آزادی انسانی و آزادی های غیرانسانی! هر موجود زنده ای (حتی حیوانات و گیاهان) برای رشد به آزادی نیازمند هستند و اگر آزادی از آن ها سلب شود، آن ها دچار مشکل می شوند. آزادی کلمه ای است که در این چند سال در کشورمان باب شده است و حتی شعار بعضی از نامزدهای انتخاباتی شده است. حال ضرورت دارد به این مهم بپردازیم که معنای درست آزادی انسانی چیست؟ در این مستند خواهیم دید که جوانان با ذائقه های امروزی از مردم و مسئولین چه می خواهند و کدام آزادی را می پسندند.

3- مستند دیناره


دیناره دختری روسی است که روایت می کند زمانی که بازیگر تئاتر بوده، اسلام می آورد و بازیگری را کنار می گذارد. او در ادامه مجری برنامه ای برای مسلمانان روس می شود که در این برنامه سعی می کند اسلام را به مردم روسیه بشناساند.

4- مستند "قربانیان مد"


مستند "قربانیان مد" در پی افشای استثمار کمپانی های بزرگ پوشاک که منبع مد محسوب می شوند، در بنگلادش است. حقیقت آن است که پس از تخریب ساختمان یکی از کارخانه های غیرمجاز وابسته به این شرکت ها در۲۰۱۳در داکا و رسانه ای شدن دستمزد کم کارگران، شرایط سخت کار و ساختمان های غیراستاندارد کارخانه ها، کمپانی های بزرگ مجبور به امضای تعهد برای تأمین امنیت ساختمان ها شدند.

منبع: وبلاگ سینما مارکت